• TÁMOP - 3.1.4.-12/2-2012-0201
  • _
  • _

Previous
Next





Mozdulj a klímáért!

A Szabó Pál Általános Iskola és AMI tanulói idei évben először neveztek az Éghajlatvédelmi Szövetség, a Reflex Környezetvédő Egyesület és a Magyar Természetvédők Szövetsége által meghirdetett Mozdulj a klímáért! felhívásra.

A feladatok a beporzó- főleg a méhek- védelméhez és a települési méhlegelőkhöz kapcsolódtak. A kampány során megtudhattuk, hogy milyen fontos a településeink biológiai sokféleségének megőrzése és azt, hogy annak fenntartásában a beporzóknak alapvető szerepük van. Szeptember utolsó hetében, Autómentes napon kezdődött a program. Az osztályok környezettudatos gyalog- és kerékpártúrát tettek a beporzók nyomában Vésztő környékén és a kéktúra útvonalán. ? Egy csepp méz?- feladat keretei között mézes sütiket, finomságokat, salátát készítettek és kóstoltak a tanulók. Méhészettel kapcsolatos filmek, bemutatók segítségével ismerhették meg hogyan kell gondozni a méheket, milyen a jó méhlegelő, milyen módon, milyen eszközök segítségével nyerhető ki az édes kincs a kaptárból, és milyen veszélyek leselkednek a kis beporzókra.

Alsó tagozaton Ruzsáné Borszéki Anna (2. b osztály tanító nénije) férjével együtt méhészkedéssel is foglalkozik. Az ő előadását is meghallgathatták az osztályok. Annuska rendkívül szemléletesen tárta a gyerekek elé a méhész szakma rejtelmeit. Védőruhában és hálós méhészkalapban várta a gyerekeket, bemutatta a szakma minden eszközét. Hozzá csatlakozott Murvai Dominik 1. b osztályos tanuló, aki saját méhész ruhájába beöltözve segített bemutatni Annuska nénivel együtt a méhész munkáját. A gyerekeknek lehetőségük volt a tárgyakat kézbe fogniuk, megtapintaniuk, megszagolniuk, és később megízlelniük a mézet kenyérre csurgatva.  A tanulók érdeklődve hallgatták meg őt, és tették fel neki kérdéseiket. Rengetek új információval gazdagodtak ezen az előadáson, és közelről megismerkedhettek a szakmához szükséges eszközökkel.  Minden érzékszervükön keresztül kapták az impulzusokat a gyerekek (látás, hallás, tapintás, ízlelés, szaglás). Maradandó élményben részesültek nem csak a diákok, de a többi pedagógus is.

A Gyulai Tankerületi Központ támogatásának köszönhetően minden osztály kapott egy üveg mézet, és hozzá kenyeret, melyet ezúton is köszönünk. A gyerekek saját maguknak csurgatták a kenyérre a ?folyékony aranyat?, megfigyelhették az állagát, érezhették illatát, és ízlelhették az ízét. El is fogyasztották jóízűen. De nem csak kenyérrel kóstolták, hanem fogvájóra szúrt almadarabkákat mártogathattak a mézbe.  Tóth Mihályné Zsuzsa néni sütőtökkel kedveskedett a gyerekeknek, melyet szintén mézzel ízesítve fogyasztottak. Köszönjük felajánlását.

Délután minden gyermek elkészítette saját kis méhecskéjét (a Legédesebb méhecske címmel), amelyeket az iskola aulájában elhelyezett ?kaptárak?-ba röptettek, jelképezve, hogy mi is olyan szorgalmasan tanulunk, mint amilyen szorgalmasan a méhecskék gyűjtik számunkra a finom mézet. Hogy tényleg milyen finom is a méz, arról pedig a méz kóstolásával bizonyosodhattunk meg. Beszéltünk arról is, hogy milyen felhasználási lehetőségei vannak ennek a folyékony és édes nedűnek, ennek kapcsán pedig a 3. a-ban finom mézes sütit díszítettek az ügyes kis kezek.

 A program eredményes volt, sok felejthetetlen élménnyel, ismerettel gazdagodtak tanulóink a méhészettel kapcsolatosan.

Kövér Éva
környezetvédelmi munkaközösség vezetője      
Bozókiné Pardi Anna
Vargáné Barabás Julianna
oktatási egység vezetők